WSZAWICA NIE ZMORA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 sierpnia 2019

Zbliża się okres rozpoczęcia nowego roku szkolnego – czas wypoczynku waszych pociech niejednokrotnie związany był z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, gdzie kontakty z innymi dziećmi są bliskie i o choroby rozprzestrzeniające się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo. Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka.
Wszawica jako choroba pasożytnicza jest sezonowa. Oznacza to, że jej występowanie nasila się szczególnie po powrotach dzieci z ferii zimowych, letnich oraz innych form wypoczynku w trakcie roku szkolnego (obozy, kolonie). Dzieci wypuszczone spod twojej opieki nie zwracają uwagi na przestrzeganie zasad higieny stąd „choroba pożyczonej szczotki i czapki” zbiera swoje żniwo po powrocie do domu/szkoły.

Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek, wałków), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie.

 Wszawica może przydarzyć się każdemu i NIE JEST oznaką braku higieny osobistej,
dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie.

 

ZALECENIA PROFILAKTYCZNE DLA RODZICÓW I DZIECI DOTYCZĄCE WSZAWICY1:

  1. Związuj długie włosy swojego dziecka lub noś krótką fryzurę, która ułatwia pielęgnację skóry głowy i włosów.
  2. Używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów.
  3. Codziennie czesz i szczotkuj włosy.
  4. Myj skórę głowy i włosy w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
  5. Weź ze sobą (rodzicu, wyposaż swoje dziecko) środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów.
  6. Po powrocie do domu sprawdź czystość głowy.
  7. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać z cudzych szczotek do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób.   

[1] Powyższe wskazówki zgodne z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.