21 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 listopada 2019

Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.  Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Kolejne lata przyniosły sukces akcji, rozprzestrzeniając się na kolejne stany, co zachęciło Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem do ustanowienia trzeciego czwartku listopada Międzynarodowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu.

Przewlekłe choroby niezakaźne    w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to 1/4 społeczeństwa nadal pali papierosy. Aż 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń.  W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie. W Polsce, co roku ponad 24 tysiące mężczyzn i ponad 7,5 tysiąca kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy niepalących. Biorąc także pod uwagę nieodpowiedni tryb życia, brak ruchu, niewłaściwe odżywianie oraz zanieczyszczenie naszego środowiska zwiększa się ryzyko przedwczesnej śmierci palacza, gdyż ryzyka te kumulują się.

Liczne badania dowodzą, bowiem związek przyczynowo - skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Każdy, kto pali, wraz z dymem tytoniowym wprowadza do organizmu mieszankę 7 tysięcy substancji i związków chemicznych. Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Osoby palące tytoń najczęściej chorują na raka płuca, nowotwory złośliwe przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, trzustki, wątroby czy żołądka. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

Odpowiednie interwencje z zakresu ograniczania użycia tytoniu mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia rozpowszechnienia palenia. Są to przede wszystkim:

  • ochrona przed wtórnym dymem tytoniowym poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów o zakazie palenia;
  •  zwiększenie dostępu do świadczeń z zakresu zaprzestania palenia;
  • umieszczanie ostrzeżeń na opakowaniach papierosów i prowadzenie innych programów medialno-edukacyjnych;
  •  egzekwowanie zakazu reklamy, promocji i sponsoringu;
  • oraz zwiększenie cen papierosów poprzez podniesienie opodatkowania wyrobów tytoniowych

 Najlepiej jest nie zaczynać palić lub jak najszybciej rzucić palenie i unikać narażania się na bierne palenie!

 Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe systematycznie spada wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. Jeśli przestaniemy palić papierosy pierwsze korzyści zdrowotne odczuwane będą bardzo szybko. Już w ciągu 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno ustabilizuje się i powróci do normy, a po 24 godzinach zmniejszy się ryzyko zawału serca. Po 48 godzinach wróci prawidłowe funkcjonowanie zmysłów węchu i smaku. Od 1 do 9 miesięcy potrwa proces wzmocnienia układu krążenia i oddechowego. Po kilku latach znacznie zmniejszy się ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Niezależnie od wieku i liczby lat palenia rzucenie palenia zawsze jest dobre dla zdrowia! Każdy dzień abstynencji tytoniowej jest bezcenny dla zdrowia!

Pamiętaj, że w tej nierównej walce z nałogiem nie musisz być sam! Dostępna jest specjalistyczna pomoc w rzuceniu palenia!

Każdy dzwoniący do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numer 801 108 108 otrzyma niezbędne informacje, możliwość indywidualnej konsultacji i pomoc w procesie rzucania palenia! Zadzwoń już dziś!